15 września 2020

Fotowoltaika

 

Panele fotowoltaiczne

 

Panele te wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Sam proces wytwarzania energii to fotowoltaika. Dzisiaj każdy może korzystać z naturalnego źródła energii jakim jest słońce, by produkować energię i zasilać urządzenia domowe. Panele fotowoltaiczne pozwalają również zaoszczędzić na stale rosnących rachunkach za prąd oraz są niezastąpionym elementem w walce z degradacją środowiska.

Fotowoltaika

Fotowoltaika obecnie rozwija się bardzo dynamicznie, a słońce stało się jednym z najczęściej używanych źródeł odnawialnych. Wynika to przede wszystkim z wydajności i mocy paneli fotowoltaicznych. Odpowiednio zaprojektowana instalacja paneli może pokryć nawet całoroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Co ważne, panele wyróżnia ich długa żywotność i efektywność, która trwa do 30 lat.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Najpopularniejszymi rodzajami paneli fotowoltaicznych na polskim rynku są panele polikrystaliczne i monokrystaliczne.

Panele polikrystaliczne zbudowane są z krzemu polikrystalicznego. Panele te są zwykle niebieskie, a na ich powierzchni możemy zauważyć krawędzie kryształów. Ogniwa polikrystaliczne mają zazwyczaj kształt kwadratowy. Panele tego typu są mniej wydajne i mniej odporne na wysokie temperatury, jednak charakteryzują się niższą ceną.

Panele monokrystaliczne są barwy ciemnoniebieskiej lub nawet czarnej i charakteryzują się dużą wydajnością i odpornością na temperatury. Są częściej wybierane przez właścicieli domostw ze względu na swoją barwę.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Ze względu na swoją budowę i półprzewodnik użyty do ich produkcji, panele fotowoltaiczne mogą mniej lub bardziej efektywnie produkować energię elektryczną. Panele zbudowane są z ogniw, natomiast ogniwa składają się z dwóch warstw półprzewodnika, którym jest najczęściej krzem. Jedna z warstw umieszczana na górze jest cieńsza i przezroczysta. Na niej umieszcza się elektrodę ujemną. Na spodzie umieszcza się drugą warstwę półprzewodnika, która jest grubsza, oraz elektrodę dodatnią. Warstwy półprzewdoników oddzielają złącza.

Jak wygląda proces fotowoltaiczny?

Fotowoltaika to proces, który odbywa się etapami. Nazywany jest też konwersją fotowoltaiczną. To w ogniwach fotowoltaicznych zachodzi proces przekształcania promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Ogniwa najczęściej zbudowane są z krzemu, który jako półprzewodnik przewodzi ładunek elektryczny. Ogniwa łączy się w panele przez co wytwarzana jest większa ilość energii. Promieniowanie słoneczna pada na ogniwo i wybija elektrony z atomu krzemu, które stają się nośnikami. Te ładunki rozdzielane są przez złącza. Prąd powstający w ogniwach jest stały, jednak przekazany do tzw. falownika zamienia się w prąd zmienny. Prąd ten ma parametry zgodne z tymi w domowych gniazdkach. W momencie jakiejkolwiek awarii, falownik ulega wyłączeniu. Monitoruje on również wszystkie parametry.

Utrzymanie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne mają również inną zaletę – są bezobsługowe. To oznacza, że nie ma potrzeby, by kontrolować je ręcznie. Prąd produkuje się sam, wszystkie procesy dzieją się automatycznie, bez czyjegokolwiek zaangażowania. Ryzyko awarii jest wręcz zerowe, ponieważ panele nie posiadają żadnych ruchomych części. Dlatego też instalacja nie wymaga serwisowania. Pozwala to zaoszczędzić na przeglądach. Panele fotowoltaiczne nie wymagają również czyszczenia, gdyż ułożone pod odpowiednim kątem oczyszczają się same, m.in. ze śniegu w czasie zimy, który sam się zesuwa.

Instalacja paneli fotowoltaicznych

Na instalacje dachową najczęściej wybiera się panele fotowoltaiczne o mniejszych gabarytach, ponieważ są one znacznie łatwiejsze w montażu na pochyłym dachu.

Umieszczenie paneli fotowoltaicznych również ma znaczenie. Zamontowanie ich w zacienionych miejscach bądź od północy mija się z celem. Panele powinny znajdować się w najbardziej nasłonecznionym miejscu, gdyż tylko intensywne nasłonecznienie może zapewnić nam duże ilości energii.

Nadwyżki energii

Praca paneli fotowoltaicznych jest całoroczna, jednak w okresie zimowym trzeba przygotować się na mniejszą ilość wyprodukowanej energii. Jednak niewykorzystany na bieżąco prąd zostaje zmagazynowany w zakładzie energetycznym, więc zimą lub w nocy można wykorzystać około 70/80% wyprodukowanej przez nas nadwyżki.

Panele fotowoltaiczne czy kolektory

Panele fotowoltaiczne tak jak i kolektory umieszczane są na dachach domostw i używają promieniowania słonecznego. Jednak kolektory mogą zostać użyte jedynie do podgrzewania wody. Natomiast panele fotowoltaiczne wykorzystują słońce i jego promieniowanie do produkcji energii elektrycznej, która następnie zasila wszystkie urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym. Dodatkowo w przypadku kolektorów może dojść do wielu awarii, podczas gdy panele fotowoltaiczne są bezawaryjne.

Nasza Oferta

Korzystając z oferty naszej firmy, skorzystasz z nowoczesnych i przede wszystkim długoterminowych rozwiązań. Zapewniamy montaż instalacji, a przede wszystkim najlepszej jakości komponenty. Cena paneli fotowoltaicznych jest przystępna i zwraca się w ciągu kilku lat od ich zamontowania. Przygotowany przez nas projekt instalacji fotowoltaicznej pozwoli stworzyć idealną domową elektrownię fotowoltaiczną. Co więcej, nie poniesiesz żadnych kosztów eksploatacji, a okres użytkowania paneli jest bardzo długi. Dzięki naszej ofercie zadbasz o środowisko oraz zyskasz niezależność energetyczną i zaoszczędzą na rachunkach za prąd.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Nasza firma zapewnia kompleksową instalację paneli fotowoltaicznych. Jeśli skorzystasz z naszych usług zapewnimy ci:

  • profesjonalny projekt instalacji oraz doradztwo
  • najlepsze komponenty i urządzenia, które dostarczymy na miejsce zlecenia
  • profesjonalne wykonanie prac i przyłączenie do sieci
  • wykonanie prac w uzgodnionym terminie
  • konkurencyjną cenę

Nasze systemy i panele fotowoltaiczne zbudowane są z najlepszej jakości materiałów, dlatego też gwarantujemy, że będą one służyć naszym klientom przez bardzo długi czas. Co więcej, nasza pomoc w wyborze odpowiednich paneli i stworzeniu instalacji zagwarantuje uzyskanie oczekiwanych przez naszych klientów korzyści. Dzięki takiemu podejściu do montażu, nasze instalacje paneli fotowoltaicznych charakteryzują się bezawaryjnością, długoletnią trwałością, bardzo wysoką wydajnością. Wykonywane przez nas instalacje są również niezawodne, energooszczędne i całkowicie ekologiczne.